تیپ شخصیتی ENTP

  • خلاق، باهوش، خوش‌صحبت و پر انرژی هستید و گیرایی سریعی در درک موضوعات دارید
  • برای حل مسائل همیشه راه حل تازه‌ای برای ارائه دادن دارید
  • زوایای مختلف و پیشامدهای ممکن در هر موقعیتی را به‌خوبی می‌بینید و همه‌ احتمالات را به شیوه‌ای مدبرانه تحلیل می‌کنید
  • گاهی اوقات به‌خوبی متوجه افکار و نیت‌های پنهانِ سایرین می‌شوید بدون آن‌که از آن حرفی بزنند
  • به سرعت از انجام کارهای تکراری و یکنواخت دلزده می‌شوید
  • اگر شرایط اجازه دهد دوست دارید کارها را هر بار به شیوه‌ای متفاوت و جدید انجام دهید
  • علائق و سرگرمی‌های متنوع و گسترده‌ای دارید و به سرگرمی‌های جدید نیز علاقه نشان می‌دهید

شرح خصوصیات تیپ شخصیتی ENTP

افراد با تیپ شخصیتی ENTP با استفاده از کارکرد اصلی خود، اطلاعات محیط پیرامون را به‌صورت شهودی دریافت کرده و این اطلاعات را برون‌ریزی می‌کنند (Ne). کارکرد کمکی آن‌ها نیز فکری درون‌گراست (Ti) به این معنی که آن‌ها با وقایع دنیای بیرون به طور معقول و منطقی برخورد می‌کنند.

شهود برونگرایانه ENTPها که کارکرد اصلی آن‌ها نیز می‌باشد، به این تیپ در فهم و درک دنیای بیرون کمک می‌کند. این مسئله برای ENTPها اهمیت زیادی دارد. اهمیت درک دنیای اطراف برای آن‌ها به قدری است که آن‌ها دائم در حال جمع‌آوری و کسب اطلاعات از محیط پیرامون خود هستند، از تصاویر و موقعیت‌ها گرفته تا اطلاعات مربوط به افراد و ایده‌ها.

در مرحله بعد آن‌ها به کمک شهود خود و نگاه کل‌نگر، اطلاعات به دست آمده را به دقت پردازش می‌کنند و در نهایت، این فرایند به ارزیابی آنان از موقعیت می‌انجامد. ENTPها در درک یک موقعیت و ارزیابی صحیح آن با سرعت و دقتی بسیار بالا عمل می‌کنند.

آن‌ها همانند همتایان ENFP خود درک عمیقی از محیط پیرامون دارند، این توانایی، آن‌ها را از سایر تیپ‌های شخصیتی متمایز کرده و برایشان یک مزیت محسوب می‌شود.

ENTPها معانی امور و روابط بین آن‌ها را به سرعت درک کرده و به عمق مفاهیم راه پیدا می‌کنند. به دلیل توانایی بالا در فهم و درک سریع پدیده‌ها، آن‌ها قابلیت و انعطاف لازم برای انجام مجموعه گسترده‌ای از فعالیت‌ها و وظایف را دارند و به خوبی از عهده انجام هر کاری که به آن علاقه‌مند باشند بر می‌آیند.

با گذشت زمان و با پرورش قابلیت‌های شهودی، بینش و فراست ENTPها نیز رشد می‌یابد و این امر منجر به آگاه‌تر شدن آن‌ها نسبت به وقایع و احتمالات می‌شود و از آن‌ها افرادی کاردان و با بصیرت برای از پیش رو برداشتن چالش‌ها خواهد ساخت.

ENTPها در دنیایی از ایده‌ها زندگی می‌کنند. هوشمندی و تیزبینی آن‌ها، در نظر گرفتن جنبه‌های مختلف یک موضوع را در هر موقعیتی برایشان میسر می‌سازد. به همین دلیل آن‌ها برآورد مناسبی نسبت به مسائل دارند.

آن‌ها از فکر کردن به ایده‌های خود به وجد می‌آیند و قادرند این وجد و اشتیاق را به افراد دیگر نیز منتقل کنند، به این ترتیب آن‌ها حمایت لازم را برای تحقق بخشیدن به ایده‌های خود از اطرافیان دریافت می‌کنند. ENTPها به خوبی می‌توانند با مهارت‌های متقاعدسازیشان، حمایت دیگران را بخرند.

آن‌ها توجه کمتری برای به انجام رساندن و عملی کردن ایده‌های خود قائل هستند. تصمیم‌گیری برای آن‌ها اولویت اصلی نیست، بلکه توجه و تمرکز اصلی آن‌ها روی خود ایده‌ها و احتمالات است.

دنبال کردن یک روند مشخص برای عملی کردن ایده‌ها و اتمام پروژه‌ها برای ENTPها خسته کننده است. این ویژگی باعث می‌شود که آن‌ها گاهی اوقات کاری که شروع کرده‌اند را هرگز به پایان نرسانند و بعد از گذشت مدتی خود را در محاصره انواع پروژه‌های ناتمام بیابند.

در صورتی که کارکرد فکری یک ENTP به اندازه کافی رشد نکرده باشد، آن‌ها در معرض این خطر بالقوه قرار می‌گیرند که مشتاقانه از یک ایده به ایده دیگر پرش کنند بدون اینکه هیچ یک از آن‌ها را به سرانجام قطعی رسانده باشند.

نکته‌ای که یک ENTP باید بیاموزد این است که با اختصاص دادن زمان کافی برای فکر کردن به ایده‌ها و نظریات خود، به شناسایی نقاط ضعف و قوت آن‌ها بپردازد و در صورت عملی نبودن آن‌ها هرگز سراغ انجامشان نرود.

فرایند تصمیم‌گیری در ENTPها به کمک کارکرد کمکی آن‌ها (تفکر درون‌گرایانه (Ti)) اتفاق می‌افتد. اگرچه آن‌ها ترجیح می‌دهند به جای عمل کردن، به کسب اطلاعات بپردازند و تصمیم‌گیری برایشان یک اولویت نیست، با این حال ENTPها در نتیجه‌گیری‌های خود بسیار معقول و منطقی عمل می‌کنند.

کاربر گرامی برای مشاهده محتوا باید وارد سایت شوید.

One thought on “تیپ شخصیتی ENTP

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*